Polskie Radio Dzieciom

Zamkowe atrakcje dla dzieci - jubileusz  warszawskiego Zamku Królewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:26
Zamek Królewski w Warszawie zawsze był dla Polaków symbolem niepodległego państwa. To właśnie dlatego we wrześniu 1944 roku zbombardowali go hitlerowcy, zrównując budowlę z ziemią. Dlatego także konieczność jego odbudowy była dla wielu osób oczywista. I prawie trzydzieści lat po zburzeniu, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, zaczęto jego odbudowę. Było to pięćdziesiąt lat temu.  
Piknik Jubileuszowy Zamku Królewskiego w Warszawie. 5 września 2021. Na zdjęciu Martyna Chuderska i goście audycji Kulturoteka.
Piknik Jubileuszowy Zamku Królewskiego w Warszawie. 5 września 2021. Na zdjęciu Martyna Chuderska i goście audycji "Kulturoteka".Foto: PR

W tym roku na Zamku Królewskim zainaugurowano wielki jubileusz, przewidziany na cztery kolejne lata. W niedzielę, 5 września, Zamek Królewski otwarto dla zwiedzających, a w Ogrodach Królewskich odbył się jubileuszowy piknik. Z tej okazji dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom właśnie tam  spotkali się ze słuchaczami, a niedzielną audycję - "Kulturotekę" rejestrowaliśmy w plenerze. 

Posłuchaj
59:05 2021_09_05 17_00_04_RadioDzieciom_Kulturoteka.mp3 Kulturoteka 5 września godz. 17:00

Czy Zamek królewski to nudne muzeum? Co ciekawego ma do zaoferowania zwiedzającym? Czy dzieci nie będą się tam nudzić? W zajęciach mogą brać udział już  nawet dwulatki. Można też wziąć udział w koncertach, wędrować szlakiem orientalnych opowieści, czy wziąć udział w Zamkowej Akademii. - Biorąc udział w orientalnych opowieściach przychodzimy do Zamku Królewskiego, siadamy na poduchach i doświadczamy tych opowieści różnymi zmysłami. Bo świat orientu to nie tylko opowieści ale i choćby zapachy. Tych zapachów też możemy podczas spektakli doświadczyć - mówiła Dominika Jackowiak, która wraz z Moniką Przypkowską opowiedziała o propozycjach zwiedzania  zamku przez najmłodszych. W audycji wzięły też udział dzieci, licznie zgromadzone na pikniku. Zapraszamy do wysłuchania tych rozmów. 

Audycja "Kulturoteka"  
Prowadzi: Martyna Chuderska
Data emisji: 5.09.2021.
Godzina emisji: 17:00

Audycja "Kulturoteka" w każdą niedzielę w godz. 17.00 - 18.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Opowiedz mi o wojnie . Z wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 12:15
"Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiała nas od czarnej śmierci..." - słów tego powstańczego wiersza w sali Małego Powstańca nie znajdziemy. Są tam za to misie, małe modele samolotów a nawet teatrzyk kukiełkowy - podobny działał w czasie okupacji na warszawskim Powiślu. Wspominając 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, Martyna Chuderska odwiedziła z mikrofonem muzeum poświęcone temu wydarzeniu. Wraz z Karolem Mazurem, kierownikiem działu edukacji Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmawiali o tym jak - skutecznie, ciekawie i prawdziwie mówić dzieciom o powstaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Michałem Rusinkiem - w poszukiwaniu ciekawych nazw [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 19:10
Zapewne każdy z nas ma taką miejscowość, której nazwy nigdy nie zapomni ze względu na jej oryginalność. Może ona pochodzić np. od imienia założyciela dawnej kolonii lub zwodu, którego już się nie wykonuje. Jak się okazuje, szukanie takich nietypowych miasteczek czy wsi może stanowić dla dziecka ciekawą zabawę w detektywa. Na swoją własną wyprawę w poszukiwaniu ciekawych nazw wyruszył także gość "Kulturoteki", Michał Rusinek, autor książki "Wytrzyszczka, czyli tajemnice nazw miejscowości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Feluś i Gucio idą do przedszkola" - rozmowa z autorką książki

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:43
Przedszkole to dla maluchów odkrywanie wielkiego świata. W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom zapraszamy do rozmowy na temat serii książek o rezolutnym przedszkolaku Felku i jego śmiesznej przytulance Guciu. Z Katarzyną Kozłowską, autorką książki rozmawiała Martyna Chuderska.
rozwiń zwiń